Énekeljetek az Úrnak új éneket!

2017. augusztus 04., címkék: egyházzene, tahi, új református énekeskönyv

Az előkészítés alatt álló új református énekeskönyv dicséreteinek megtanulása és népszerűsítése is célja a Tahi Egyházzenei Hétnek. A program most hatvanéves, 1957 óta minden évben megszervezték, a kezdetekkor még a „fekete énekeskönyv" népszerűsítése, gyakoroltatása volt a cél. Idősotthonban és templomban is szolgálnak majd a résztvevők a programon tanultakkal. A további részletekről Hargita Péter karvezetőt, a program vezetőjét kérdeztük.

Május 11.: Pálóczi Horváth Ádám, énekeskönyvünk egyik szerzője

2012. május 11., címkék: új református énekeskönyv, pálóczi horváth ádám, évfordulók

A sokoldalú irodalmár, Pálóczi Horváth Ádám, akit gyakran nemesi előneve nélkül csak Horváth Ádámként említenek, Kömlődön született 1760. május 11-én és Nagybajomban hunyt el 1820. január 28-án. Költőként és íróként egyaránt jelentős volt.

A Zsinat döntött a múltfeltárás rendjéről

2010. június 03., címkék: énekeskönyvi bizottság (zsinat), Hírek, zsinati ülés, új református énekeskönyv, reformációi emlékbizottság, református egyház folyóirat, lelkészképzés, tényfeltáró történész bizottság, zsinat

A Zsinat ülésének első napján többek között az új énekeskönyv, választójogi törvény módosítása és a Tényfeltáró Történész Bizottság szerepelt a napirenden.

A XIII. Zsinat ötödik ülése első napjának eseményei részletesen

2010. június 03., címkék: Hírek, zsinati ülés, egységes lelkészképesítő vizsga, új református énekeskönyv, lelkészképzés, tényfeltáró történész bizottság, zsinat

Folyamatosan frissített cikkünkben nyomon követhették, hogyan zajlott a tanácskozás. Most visszaolvasható, mi történt óráról-órára az ülésen, mely témákban zajlott a legélesebb vita. Pénteken folytatódik a munka, a napirendi pontok között szerepel majd a Magyarországi Református Egyház választójogi törvényének módosítása is, és a Zsinat is megmlékezik a trianoni békeszerződés kilencevenedik évfordulójáról.

Hagyomány és haladás – új református énekeskönyv készül

2010. március 04., címkék: fekete csaba, új református énekeskönyv, bódiss tamás, Háttér, egyházzene

„Az új énekeskönyv szerkesztésénél mindent elölről kell kezdeni” – vélekedik Fekete Csaba. A Magyarországi Református Egyház Énekeskönyv Bizottságának tiszántúli tagja szerint ha „nem lesznek kántorok és olyan lelkészek, akik tudják, hogy mit jelent az éneklés, akkor hiába szerkesztünk új énekeskönyvet, ettől nem fog megújulni az egyház”. A mai ember egészen más világban él, és ezzel számolni kell – ezt már Bódiss Tamás mondja. A Magyarországi Református Egyház énekügyi előadója szerint bővíteni kell az énekek témáját, hogy választható legyen a textushoz, vagy különböző alkalmakhoz, például az iskolai, vagy intézményi ünnepségekhez, konfirmációhoz, kereszteléshez, egyéb eseményekhez és természetesen az egyházi évhez. Február végén jött létre az Énekeskönyv Bizottság, amely nyolc tagból áll. A testület feladata, hogy megkezdje a leendő új énekeskönyv előkészítésének munkálatait, amelyről Bódiss Tamást és Fekete Csabát kérdeztük.

Egy új énekeskönyv reményében

2010. február 24., címkék: zsinat, tarr zoltán, énekeskönyvi bizottság, Hírek, új református énekeskönyv

Megalakult a Magyarországi Református Egyház Énekeskönyv Bizottsága. A nyolctagú testület feladata, hogy megkezdjék a leendő új énekeskönyv előkészítésének munkálatait.